Торгівля людьми: як себе захистити?

Торгівля людьми вважається сучасною формою рабства і розглядається на міжнародному рівні як злочин, що карається законом. Світова спільнота намагається боротися з цим явищем, але, не зважаючи на увагу міжнародних організацій до зазначеної проблеми, торгівля людьми останніми роками набула надзвичайного поширення.

 Сьогодення підтверджує: зростає кількість людей, які готові прийняти ризиковані пропозиції працевлаштування за кордоном, частішають випадки вербування онлайн. Щодня з’являються нові шахрайські схеми, зростає активність зловмисників. Міграційні настрої, а з ними і вразливість до торгівлі людьми, не дивлячись на пандемію, посилились.

     Саме спеціалісти відділів соціальної роботи, що працюють у громадах, проводять роз’яснювальну та інформаційно-просвітницьку роботу з протидії торгівлі людьми, здатні виявляти та ідентифікувати осіб, які постраждали від цього ганебного явища.

Чудовим ресурсом є Національна гаряча лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, яка з 2006 р. за підтримки Представництва Міжнародної Організації з Міграції в Україні працює на базі громадської організації «ТМЖК «Відродження нації».   Спеціалісти лінії надають консультації громадянам, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну .

     Консультанти лінії роз’яснюють поняття торгівлі людьми, надають контакти структурних підрозділів Національної поліції, що займаються розслідуванням злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми в Україні та вичерпну інформацію стосовно того, яка державна і недержавна допомога для постраждалих від торгівлі людьми існує в Україні. Консультанти лінії дають роз’яснення щодо порядку одержання статусу постраждалого та контакти осіб, відповідальних за встановлення статусу у відповідних підрозділах Міністерства соціальної політики.

     Змінити відношення до проблеми, посприяти постраждалим від торгівлі у відновленні прав і отриманні належної допомоги як від держави так і від Представництва МОМ в Україні можна лише працюючи разом.

Консультації з питань протидії торгівлі людьми  надаються безкоштовно та конфіденційно!

527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні

0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні

527.org.ua – електронні консультації (форма «Задати питання»)

Графік роботи гарячої лінії: щоденно з 08:00 до 20:00

 

0-800-500-225 – дзвінки  в межах України  безкоштовні (Національна «гаряча лінія» «Ла Страда Україна»)

 

 

Поради стосовно того, як захистити себе від трудової експлуатації.

1. Перевіряйте посередника.

Майже завжди є посередник, який допомагатиме вам оформлювати документи, але і цього посередника потрібно перевірити. Наявність у нього ліцензії. Ліцензію можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики і звірити інформацію, яку надає сам посередник, з тією, що вказана в ліцензії.

2. Контактуйте з роботодавцем.

Важливим кроком  є - зв'язуватися з самим роботодавцем і уточнити, чи чекають вони на громадянина України, який має приїхати на таку-то вакансію.

3. Працевлаштуйтесь офіційно.

Звичайно, ми говоримо про офіційне працевлаштування. Це має бути саме робоча віза. Це має бути підписаний, зрозумілий контракт, перекладений вашою мовою. Не має бути жодних розмитих формулювань наприклад "та інші види послуг", "на вимогу роботодавця", "інші послуги". Це має бути абсолютно чітке формулювання, зі зрозумілою заробітною платою, зрозумілими обов'язками як працівника, так і роботодавця.

4. Станьте на консульський облік.

Коли людина виїжджає на тривалий термін часу, більше трьох місяців, вона має стати на консульський облік у тій країні, куди вона приїхала. Вона має прийти до Консульства України, сказати: "Я тут буду працювати більше 3 місяців, слідкуйте за мною".

5. Зробіть копії усіх документів.

Мають бути копії всіх документів: копія паспорта, копія контракту, квитків. Копії робимо в 2-х примірниках: одну для вас, іншу для рідних і близьких.

6. Тримайте контакт з близькими.

Постійно тримаємо зв'язок зі своїми друзями, рідними, близькими. Навіть призначаємо час, що це має бути о такій-то годині кожного тижня.

7. Придумайте кодову фразу.

Використовуйте кодову фразу. Це має бути щось, що не вибивається з контексту. Зазвичай роботадавці-трафікери, нечесні люди, дають можливість зробити останній дзвінок, сказати "зі мною усе добре, не хвилюйтеся, роумінг, виходитиму на зв'язок по можливості". Але ніхто не забороняє сказати увесь цей текст і завершити його фразою "передавай вітання бабусі Валі" чи "привітайте з днем народження тьотю Аню", а у вас, наприклад, не було ні тої Валі, ні Ані. Але заздалегідь треба домовитися з рідними, що це буде саме ця кодова фраза. І якщо вони її чують, вони кажуть: "Добре, все передам", беруть пакет документів, ідуть у поліцію і кажуть, що там з близькою людиною сталася небезпека.

8. Ознайомтеся зі своїми правами.

Обов'язково потрібно вивчати, хоча б трішки, законодавство тієї країни, куди ви їдете. Можна зайти на сайт Міністерства закордонних справ і ознайомитися з тими законами, яким ви маєте слідувати, і з тим, які права у вас будуть на території тієї країни, куди ви їдете працювати чи навчатися. Це все для того, щоб на місці трафікер не зміг зманіпулювати незнанням ваших прав, особливо, коли мова про штрафні санкції, про втягнення у боргову кабалу. Частіше за все, саме незнанням своїх прав трафікери і маніпулюють, кажучи, що притягнуть вас до відповідальності, що ви винні їм купу грошей. Людині потрібно розуміти, що в цій ситуації вона може бігти до поліції, а не боятися в'язниці.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу